Programazioa

Musika : Música 2019
  • Auditorioa 12 €
  • A1 Aretoa 10€
  • A3 Aretoa 6€
  • A4 Aretoa 6€
  • BARRIA Aretoa 5€

programa-musika-musica-2019

Otsailak 28 - osteguna

20:00 Ord.

1. ZK   Auditorioa

Olga Kern Pianoa

Bilboko Korala

Bilbao Orkestra Sinfonikoa

Stefan Asbury Zuzendaria


G. Gershwin / R. Russell Bennet: Porgy and Bess, cuadro sinfónico
G. Gershwin: Rhapsody in blue
W. Walton: In honour of the city of London
E. Elgar: Pompa y Circunstancia, marcha militar no 1, opus 39

Martxoak 1 - ostirala

19:00 Ord.

2. ZK   Auditorioa

David Grimal Biolina

Les Dissonances


E. W. Korngold: Concierto para violín en re mayor, opus 35
B. Bartók: Concierto para orquesta Sz. 116 / BB 123

19:15 Ord.

3. Zk   A1 Aretoa

Orpheus Chamber Orchestra


E. Elgar: Serenata para cuerdas en mi menor, opus 20
D. Ellington/P. Chihara: Take the “A” train
H. Purcell/B. Britten: Chacona en sol menor
J. Ireland: A Downland, suite para orquesta de cuerdas (arr. Geoffrey Bush)

4. Zk   A3 Aretoa


S. Barber: Cuarteto de cuerdas en si menor, opus 11 
E. Elgar: Nimrod (arr. de Gerhard Manning)
B. Britten: Rapsodia para cuarteto de cuerdas
D. Ellington: Fantasía, cuatro canciones

5. Zk   A4 Aretoa

Ana María Valderrama Biolina

Rosa Torres – Pardo Pianoa


R.Vaughan Williams: Six studies in English Folk Songs
E. Elgar: Sonata para piano y violín en mi menor, opus 82 
G. Gershwin: Tres Preludios (arr. para violín y piano)

19:30 Ord.

6. Zk   BARRIA Aretoa

Pribatua: Musika, zinema eta literatura

Patricia Sojo

César Coca


Pantaila handiko musikaren maisu handiak

20:45 Ord.

7. ZK   Auditorioa

Orquesta Sinfónica de Galicia

Rumon Gamba Zuzendaria


B. Britten: Guía de orquesta para jóvenes, opus 34 
E. Elgar: Variaciones Enigma, opus 36

8. Zk   A1 Aretoa

Münchener Kammerorchester


A. Copland: Dos piezas para orquesta de cuerdas
B. Britten: Lachrymae para viola y cuerdas, opus 48a 
B. Dessner: Aheym, versión para orquesta de cuerdas

9. Zk   A3 Aretoa

Judith Jáuregui Pianoa

Cuarteto Gerhard


E. Granados: Quinteto para piano y cuerda en sol menor, opus 49 
B. Evans: Danny Boy
A. Beach: Four sketches para piano, opus 15

10. Zk   A4 Aretoa

Arantza Ezenarro Sopranoa

Aurelio Viribay Pianoa

Felipe Santiago Aktorea/a


Obras de: F. Madina, E. Granados, B. Britten, G. Gershwin y S. Barber

Martxoak 2 - larunbata

11:00 Ord.

11. ZK   Auditorioa

BBC Philharmonic

Juanjo Mena Zuzendaria


W. Walton: Obertura de la comedia “Scapino”
E. Elgar: In the South, opus 50
B. Britten: Cuatro interludios marinos, opus 33a

13. Zk   A3 Aretoa

Michael Chance Kontratenorra

Fretwork


B. Britten: Pavan & Galliard / The trees they grow / The Sally Gardens 
J. Woolrich: Fantasy 
M. Nyman: Music after a while / If / Why

14. Zk   A4 Aretoa

Miguel Ituarte Pianoa


A. Copland: Three moods
A. Copland: Variaciones
A. Copland: Four Blues
A. Copland: Sonata

11:15 Ord.

12. Zk   A1 Aretoa

The Carducci String Quartet

Britten Sinfonia

Magnus Johnston Zuzendaria


A. Copland: Dos piezas para orquesta de cuerdas
R. Vaughan Williams: Fantasía sobre un tema de Thomas Tallis
E. Elgar: Introducción y Allegro, opus 47

15. Zk   BARRIA Aretoa

Musika eta sormena

Mónica Rodríguez – Curiel Hezitzailea


Sormen-esperientzia: Elgar-ekin: ezetz igarri! 5-9 urte bitarteko haurrentzat

12:15 Ord.

19. Zk   A4 Aretoa

Cuarteto Gerhard


R. Gerhard: Cuarteto no 1 
R. Gerhard: Cuarteto no 2

12:30 Ord.

16. ZK   Auditorioa

Robert Lakatos Biolina

Orquesta Sinfónica de Navarra

Nicholas Milton Zuzendaria


L. Bernstein: Serenade
A. Copland: El Salón México

18. Zk   A3 Aretoa


W. C. Handy: St. Louis Blues – J. Gilbert: Dixieland Medley
G. Shearing: Lullaby or birdland – Anónimo: Just a closer Walk
H. Birston: Yore da best – B. Britten: Rapsodia para cuarteto de cuerda 
D. Ellington: Fantasía, cuatro canciones

13:00 Ord.

17. Zk   A1 Aretoa

Trío Arbós


Pablo Quintanilla biolina – Laure Gaudron biola

S. Prutsman: Sherlock Jr.
(Zinema mutua zuzeneko musikarekin / Cine mudo con música en directo)

20. Zk   BARRIA Aretoa

Familiarentzako saioa

Euskadi Brass

Euskadi Alberto Urretxo Narratzailea eta Zuzendaria


London-New York bidaia

14:00 Ord.

21. ZK   Auditorioa

Orquesta Sinfónica de Galicia

Rumon Gamba Zuzendaria


R.Vaughan Williams: Sinfonía no2 en sol mayor “Londres”

22. Zk   A3 Aretoa

Rubik Ensemble


P. Glass: Cuarteto no 3 “Buczak” (versión con contrabajo)
B. Britten: Tres divertimentos para cuarteto de cuerdas
Rolling Stones: Sympathy for the devil (arr. para Rubik Ensemble) 
M. Seidenberg: “Bach’s lunch” para cuarteto de cuerdas
G. Gershwin: I got rhythm (arr. para Rubik Ensemble)

23. Zk   A4 Aretoa

Arantza Ezenarro Sopranoa

Aurelio Viribay Pianoa

Felipe Santiago Aktorea/a


Obras de: F. Madina, E. Granados, B. Britten, G. Gershwin y S. Barber

17:00 Ord.

24. ZK   Auditorioa

Olga Kern Pianoa

Bilboko Korala

Bilbao Orkestra Sinfonikoa

Stefan Asbury Zuzendaria


G. Gershwin / R. Russell Bennet: Porgy and Bess, cuadro sinfónico 
G. Gershwin: Rhapsody in blue 
W. Walton: In honour of the city of London 
E. Elgar: Pompa y Circunstancia, marcha militar no 1, opus 39

25. Zk   A1 Aretoa

Münchener Kammerorchester


E. Elgar: Serenata para cuerdas en mi menor, opus 20
P. Glass: Segundo cuarteto de cuerdas no2 (arr. para orquesta)
M. Tippett: Fantasía concertante sobre un tema de Corelli

26. Zk   A3 Aretoa

Schumann Quartett


B. Herrmann: Cuarteto de cuerda “Echoes” 
C. Ives: Cuarteto no 1

27. Zk   A4 Aretoa

Josu de Solaun Pianoa


E. Granados: Allegro de Concierto, opus 46
E. Granados: Los Requiebros (Goyescas)
E. Granados: La Maja y el Ruiseñor (Goyescas) 
E. Granados: El amor y la Muerte (Goyescas)

28. Zk   BARRIA Aretoa

Musika eta sormena

Mónica Rodríguez – Curiel Hezitzailea


Sormen-esperientzia Britten-ekin: instrumentuen superfamiliak 5-9 urte bitarteko haurrentzat

18:30 Ord.

30. Zk   A1 Aretoa

Orpheus Chamber Orchestra


G. Gershwin: Lullaby para cuerdas (canción de cuna) 
A. Clyne: Rest These Hands para violín y cuerdas
A. Copland: Appalachian Spring, suite

31. Zk   A3 Aretoa

Michael Chance Kontratenorra

Fretwork


R. Kelterborn: Seismogramme
M. Nyman: No time in eternity
G. Bryars: In Nomine
R. Vaughan Williams: Silent Noon – The sky above the roof

32. Zk   A4 Aretoa

Isabel Villanueva Biola

Judith Jáuregui Pianoa


E. Granados: Sonata para violín y piano (arr. I. Villanueva) 
R. Clarke: Sonata para viola y piano
G. Gershwin: Tres preludios (arr. para viola y piano)

18:45 Ord.

29. ZK   Auditorioa

Jennifer Pike Biolina

BBC Philharmonic

Juanjo Mena Zuzendaria


R.Vaughan Williams: The Lark ascending para violín y orquesta 
E. Elgar: Variaciones Enigma, opus 36

33. Zk   BARRIA Aretoa

Pribatua: Musika, zinema eta literatura

César Coca


Gershwin, Holst eta Eldgar zinemara joateko geratu dira

20:00 Ord.

35. Zk   A1 Aretoa

José Luis Estellés Klarinetea

Britten Sinfonia

Magnus Johnston Zuzendaria


A.Copland: Concierto para clarinete
B. Britten: Variaciones sobre un tema de Frank Bridge, opus 10

36. Zk   A3 Aretoa

Trío Arbós


A. Beach: Piano Trío opus 150
C. Ives: Trío para violín, violonchelo y piano S. 86

37. Zk   A4 Aretoa

Eduardo Fernández Pianoa


Obras de: H. Arlen, J. Kern, D. Ellington, M. Ellington, G. Gershwin, L. Bernstein y K. Weill

20:15 Ord.

34. ZK   Auditorioa

Rinat Shaham mezzosopranoa

Orquesta Sinfónica del Principado de Asturias

Rossen Milanov Zuzendaria


S. Barber: Meditación y Danza de la Venganza de Medea, opus 23a 
S. Barber: Adagio del cuarteto de cuerdas, opus 11
L. Bernstein: Sinfonía no1 “Jeremiah”

20:30 Ord.

38. Zk   BARRIA Aretoa

Kontzertu-Ikuskizuna Las Divinas Carla Móra : aktorea Irene Ruiz : aktorea Marta Móra : aktorea


Piano Tour!
Begirada bat iraganari etorkizuna limurtzeko

21:30 Ord.

40. Zk   A1 Aretoa

David Grimal Biolina

Les Dissonances


A. Piazzolla-A. Vivaldi: Las cuatro Estaciones

41. Zk   A3 Aretoa

Cuarteto Gerhard


S. Barber: Adagio del cuarteto de cuerdas, opus 11
P. Glass: Cuarteto no 3
P. Glass: Cuarteto no2
G. Agirbas: Pulp Fiction Misirlou (arr. Quatuor Ebéne)

42. Zk   A4 Aretoa

Ana María Valderrama Biolina

Rosa Torres – Pardo Pianoa


S. Barber: Canzone, opus 38
E. Elgar: Sonata para violín en mi menor
I. Albéniz / Money Cuts: English songs (selección) 
A. Copland: Hoe-down

21:45 Ord.

39. Zk   Auditorioa

Orquestra Simfònica Camera Musicae

Tomàs Grau Zuzendaria


J. Williams: Star Wars Suite / La Lista de Schindler, “Theme” / E.T., “Flying Theme” / Jurassic Park, “Theme” / Star Wars, “Rey’s Theme”, Episodio VII / Star Wars, “Duel of the Fates”, Episodio I

Martxoak 3 - igandea

11:00 Ord.

43. Zk   Auditorioa

Banda Municipal de Bilbao

J. R. Pascual Villaplana Zuzendaria


G. Holst: Primera y segunda Suite para banda militar, opus 28 
R.Vaughan Williams: Sea Songs / English Folk Song Suite
S. Barber: Command march

44. Zk   A1 Aretoa

Nicholas Mulroy Tenorra

Britten Sinfonia

Magnus Johnston Zuzendaria


F. Bridge: Suite para orquesta de cuerdas
B. Britten: Les Iluminations, opus 18

45. Zk   A3 Aretoa

The Carducci String Quartet


B. Britten: Cuarteto no 1
E. Elgar: Nimrod (de Variaciones Enigma)
E. Elgar: Canción de la mañana y Canción de la noche, opus 15 
K. Jenkis: New Work

46. Zk   A4 Aretoa

Rubik Ensemble


P. Glass: Piezas del cuarteto “Drácula” (arr. para quinteto de cuerdas)
L. Bernstein: Piano trío, opus 2
S. Barber: Adagio para cuerdas, opus 11 (versión original para quinteto de cuerdas)

11:15 Ord.

47. Zk   BARRIA Aretoa

Musika eta sormena

Mónica Rodríguez – Curiel Hezitzailea


Sormen-esperientzia Britten-ekin: instrumentuen superfamiliak 5-9 urte bitarteko haurrentzat

12:15 Ord.

50. Zk   A3 Aretoa

Schumann Quartett


B. Bartók: Cuarteto no 3 Sz. 85 
C. Ives: Cuarteto de cuerdas no 2

51. Zk   A4 Aretoa

Isabel Villanueva Biola

Judith Jáuregui Pianoa


F. Bridge: Pensiero y Allegro appasionato H. 82
B. Britten: Lachrymae para viola y piano, opus 48 
R. Clarke: Sonata para viola y piano

12:30 Ord.

48. Zk   Auditorioa

Daniel Rowland Biolina

Orquesta Sinfónica del Principado de Asturias

Rossen Milanov Zuzendaria


L. Bernstein: West Side Story, suite para violín y orquesta 
L. Bernstein: Divertimento para orquesta

49. Zk   A1 Aretoa

Fumiaki Miura Biolina

Bilbao Orkestra Sinfonikoa

Stefan Asbury Zuzendaria


B. Herrmann: Vértigo, escena de amor
J. Williams: Encuentros en la Tercera Fase, suite 
B. Britten: Concierto para violín no1, opus 15

13:00 Ord.

52. Zk   BARRIA Aretoa

Kontzertu-Ikuskizuna Las Divinas Carla Móra : aktorea Irene Ruiz : aktorea Marta Móra : aktorea


Piano Tour!
Begirada bat iraganari etorkizuna limurtzeko

13:45 Ord.

55. Zk   A3 Aretoa

Michael Chance Kontratenorra

Fretwork


G. Butterworth: Bredon Hill / Is my team ploughing 
M. Nyman: Balancing the books
R.Vaughan Williams: Linden Lea / Nocturne
N. Muhly: Slow (In Nomine)

56. Zk   A4 Aretoa

Miguel Ituarte Pianoa


F. Madina: Primera Toccatina
F. Madina: Canción de cuna
F. Madina: Segunda Toccatina
F. Madina: Munduko zoriona soñua legez da 
F. Madina: Six short pieces

14:00 Ord.

53. Zk   Auditorioa

Steven Burnard Biola

BBC Philharmonic

Juanjo Mena Zuzendaria


E. Elgar: Sevillana, opus 7
W. Walton: Concierto para viola
E. Elgar: Obertura de Cockaigne, opus 40

54. Zk   A1 Aretoa

Münchener Kammerorchester


S. Barber: Adagio del cuarteto de cuerdas, opus 11 
D. Fennessy: Hirta Rounds
L. Berkeley: Serenata para orquesta de cuerdas

17:00 Ord.

57. Zk   Auditorioa

Asier Polo Biolontxeloa

Bilboko Korala

Orquesta Sinfónica de Navarra

Nicholas Milton Zuzendaria


E. Elgar: Concierto para violonchelo y orquesta en mi menor, opus 85 
A. Copland: Canticle of freedom para coro y orquesta

58. Zk   A1 Aretoa

Orpheus Chamber Orchestra


J. Adams: Shaker Loops
B. Britten: Sinfonía Simple, opus 4

59. Zk   A3 Aretoa

Eduardo Fernández Pianoa


G. Gershwin: Rhapsody in blue
M. Nyman: Cuarteto de cuerdas no 5

60. Zk   A4 Aretoa

The Carducci String Quartet


P. Glass: Cuarteto de cuerdas no 5
S. Barber: Cuarteto de cuerdas, opus 11

61. Zk   BARRIA Aretoa

Familiarentzako saioa

Euskadi Brass

Euskadi Alberto Urretxo Narratzailea eta Zuzendaria


London-New York bidaia

18:30 Ord.

62. Zk   Auditorioa

Josu de Solaun Pianoa

Orquesta Sinfónica de Galicia

Rumon Gamba Zuzendaria


G. Gershwin: Concierto para piano en fa mayor
L. Bernstein: Danzas sinfónicas de West Side Story

63. Zk   A1 Aretoa

David Grimal Biolina

Les Dissonances


A. Piazzolla-A. Vivaldi: Las cuatro Estaciones

64. Zk   A3 Aretoa

Rubik Ensemble


H. Hanson: Concierto de cámara opus 7
R.Vaughan Williams: Quinteto con piano en do menor

65. Zk   A4 Aretoa

Olatz Saitua Sopranoa

José Luis Estellés Klarinetea

Alberto Rosado Pianoa


Obras de: A. Bax, B. Britten, R.V. Williams, C.V. Stanford y A. Bliss

19:15 Ord.

66. Zk   BARRIA Aretoa

Zinemako Ahotsak

Ainhoa Zubillaga Mezzosopranoa

Mikel Andueza saxoa

Iñaki Salvador Pianoa


Lanak: H. Mancini, G. Gershwin, K. Weil, S. Sondheim, H. Arlen eta J. Kander

20:00 Ord.

69. Zk   A3 Aretoa

Schumann Quartett


P. Glass: Cuarteto de cuerdas no 2 “Company”
A. Copland: Lento molto para cuarteto de cuerdas
A. Dvorak: Cuarteto de cuerdas no 12 en fa mayor, opus 96 “American”

70. Zk   A4 Aretoa

Trío Arbós


F. Bridge: Phantasie Trio con piano H. 79 
A. Copland: Vitebsk
A. Previn: Trío

20:15 Ord.

67. Zk   Auditorioa

EASO Emakumeen Abesbatza

Euskadiko Orkestra Sinfonikoa

Jonathan Bloxham Zuzendaria


G. Holst: Los Planetas

68. Zk   A1 Aretoa

Iñaki Alberdi Akordeoia

Orquestra Simfònica Camera Musicae

Tomàs Grau Zuzendaria


S. Barber: Adagio del cuarteto de cuerdas, opus 11
A. Copland: Quiet City
A. Piazzola: Aconcagua